imiona - Święta Wiktoria

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Święta Wiktoria...
Napisano 23-05-2005 19:18
, przez Wikusia
Czy wiecie coś o św. Wiktorii?? bardzo bym prosiła o link bądź info. Z góry dziękuje;)
Krótko o pochodzeniu imienia...
Napisano 21-01-2019 19:45:10
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Krótko o pochodzeniu imienia...
Napisano 23-05-2005 19:21
, przez Mega_Asia
Krótko o pochodzeniu imienia:WIKTORIA - jest to imię pochodzenia łacińskiego. W mitologii nosiła je bogini, która była uosobieniem zwycięskiej siły Jowisza (Iupiter Viktor). Jej to świątynia znajdowała się na Palatynie. Kult bogini Wiktorii był szczególnie żywy od ostatnich lat republiki. Imię Wiktoria nosiła tez jedna z tzw. trzydziestu tytanów, która przekazała władze Mariuszowi, później zaś Tetrikusowi (III w. po Chrystusie). W czasach nowożytnych imię Wiktoria nosiła królowa Wielkiej Brytanii (1819-1901).23 grudzieńŚWIĘTA WIKTORIA RZYMSKA (WIKTORIA Z SABINY)

(I/II wiek) (dziewica, męczennica)

Św. Wiktoria należy do świętych pierwszych wieków. Wiemy o niej jedynie tyle, że poniosła śmierć męczeńską za panowania Dioklecjana. Resztę znamy z legend. Wiktoria pochodziła najprawdopodobniej z Sabiny pod Rzymem, ponieważ pod imieniem Wiktorii z Sabiny zapisała się w pamięci potomnych. Dziś najczęściej nazywana jest Wiktorią z Rzymu.

Podanie głosi, że Wiktoria miała przyjaciółkę Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Aureliuszem. Obie ślubowały czystość. Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: ?Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność)- srebro, małżeństwo- brąz?. Dziewczęta wybrały ?złoto? co spowodowało agresję narzeczonych, którzy wydali je rzymskim władzom. Wiktoria została przebita mieczem. Kult jej jest wczesny i on świadczy o historycznym istnieniu Świętej, chociaż dokumenty o niej zaginęły. Najstarszy jej wizerunek widnieje w jednej z mozaik w Rawennie, w kościele Św. Apolinarego. To świadczy, jak kult jej musiał być żywy, kiedy znalazł swoje potwierdzenie aż w odległej od Rzymu Rawennie. Relikwie świętej znajdują się w Subiaco.

W ikonografii przedstawia się św. Wiktorię, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeńska, chorągiew, smok. Przedstawia się także jej śmierć męczeńską.

W Polsce imię to spotyka się czasami, W Łowiczu, w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej znajdują się relikwie św. Wiktorii, które od papieża Urbana VIII otrzymał i uroczyście wprowadził arcybiskup gnieźnieński, Henryk Firlej, w 1625 roku. Kultu dzisiaj nie ma nie wiemy wszakże, o którą świętą chodzi. Być może, że nie znano jej imienia, gdy w tym czasie znaleziono jej śmiertelne szczątki w katakumbach Św. Kaliksta, i nazwano świętą: Wiktorią- Zwyciężczynią to bowiem etymologicznie oznacza jej łaciński imię.

Św. Wiktoria jest patronką diecezji łowickiej i miasta Łowicz; wzywana jest w modlitwie o deszcz.

ŚWIĘTA WIKTORIA

Dlaczego wybrałam na moją patronkę właśnie tą świętą:Wybrałam na swoją patronkę świętą Wiktorię, gdyż była ona cudowną kobietą. Mimo iż żyła o wiele wieków wcześniej niż ja, rozumiem ją i jej wybór. Nie potrafiła ona postąpić wbrew sobie i nie zważając na konsekwencje jakie ją czekały postąpiła tak jak podpowiadało jej sumienie. Wybrała dziewictwo, gdyż czuła, że to jest jej przeznaczone. Wolała być bliżej Boga i nie łamiąc swych ślubów czystości poszła za poradą anioła.

Tym właśnie mi zaimponowała i za to ją bardzo cenię, dlatego postanowiłam wybrać ją na swoją patronkę. Chciałabym, żeby pomogła mi ona dokonywać trafnych wyborów, tak bym później niczego nie żałowała. Poza tym z języka łacińskiego imię Wiktoria oznacza zwycięstwo. Zwycięstwo ze złem i grzechem. Chciałabym by moja nowa patronka pomagała mi w dążeniu do dobra i przezwyciężaniu złych pokus. Bym uczyła się trwale zwyciężać ze złem.


http://www.sciagawa.pl/a/3012.html


PS: na drugie imie mam wiktoria:P
23 grudzie...
Napisano 23-05-2005 19:22
, przez gibonka
23 grudzień

ŚWIĘTA WIKTORIA RZYMSKA (WIKTORIA Z SABINY)

(III/VI wiek) (dziewica, męczennica)

Św. Wiktoria należy do świętych pierwszych wieków. Wiemy o niej jedynie tyle, że poniosła śmierć męczeńską za panowania Dioklecjana. Jak podają źródła wyrok został wykonany 18 grudnia 253 roku. Resztę znamy z legend. Wiktoria pochodziła najprawdopodobniej z Sabiny pod Rzymem, ponieważ pod imieniem Wiktorii z Sabiny zapisała się w pamięci potomnych. Dziś najczęściej nazywana jest Wiktorią z Rzymu.

Podanie głosi, że Wiktoria miała przyjaciółkę Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Aureliuszem. Obie ślubowały czystość. Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność)- srebro, małżeństwo- brąz?. Dziewczęta wybrały złoto co spowodowało agresję narzeczonych, którzy wydali je rzymskim władzom. Wiktoria została przebita mieczem. Kult jej jest wczesny i on świadczy o historycznym istnieniu Świętej, chociaż dokumenty o niej zaginęły. Najstarszy jej wizerunek widnieje w jednej z mozaik w Rawennie, w kościele Św. Apolinarego. To świadczy, jak kult jej musiał być żywy, kiedy znalazł swoje potwierdzenie aż w odległej od Rzymu Rawennie. Relikwie świętej znajdują się w Subiaco.

W ikonografii przedstawia się św. Wiktorię, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeńska, chorągiew, smok. Przedstawia się także jej śmierć męczeńską.

W Polsce imię to spotyka się czasami, w Łowiczu, w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej znajdują się relikwie św. Wiktorii, które od papieża Urbana VIII otrzymał i uroczyście wprowadził arcybiskup gnieźnieński, Henryk Firlej, w 1625 roku. Kultu dzisiaj nie ma nie wiemy wszakże, o którą świętą chodzi. Być może, że nie znano jej imienia, gdy w tym czasie znaleziono jej śmiertelne szczątki w katakumbach Św. Kaliksta, i nazwano świętą: Wiktorią- Zwyciężczynią to bowiem etymologicznie oznacza jej łaciński imię.

Św. Wiktoria jest patronką diecezji łowickiej i miasta Łowicz; wzywana jest w modlitwie o deszcz. Diecezja obchodzi jej uroczystość 11 listopada.

Świętą Wiktorię wybrałam na swoją patronkę, ponieważ była ona cudowną kobietą. Nie potrafiła ona postąpić wbrew sobie i nie zważając na konsekwencje jakie ją czekały postąpiła tak jak podpowiadało jej sumienie. Wybrała dziewictwo, gdyż czuła, że to jest jej przeznaczone. Wolała być bliżej Boga i nie łamiąc swych ślubów czystości poszła za poradą anioła.

Tym właśnie mi zaimponowała i za to ją bardzo cenię, dlatego postanowiłam wybrać ją na swoją patronkę. Chciałabym, żeby pomogła mi ona dokonywać trafnych wyborów, tak bym później niczego nie żałowała. Poza tym z języka łacińskiego imię Wiktoria oznacza zwycięstwo. Zwycięstwo ze złem i grzechem. Chciałabym by moja nowa patronka pomagała mi w dążeniu do dobra.
św. Wiktoria...
Napisano 23-05-2005 19:25
, przez nika2317
Św. Wiktoria należy do świętych pierwszych wieków. Wiemy o niej jedynie tyle, że poniosła śmierć męczeńską za panowania Dioklecjana. Resztę znamy z legend...

http://www.sciagawa.pl/a/3012.html - tam znajdziesz trochę informacji o św. Wiktorii
Wiktoria - Kobieta o tym imieniu ...
Napisano 06-06-2005 22:58
Wiktoria - Kobieta o tym imieniu jest wszechstronnie utalentowaną osobą zwłaszcza w dziedzinie nauk humanistycznych. W wielu dziedzinach życia zwycięża, dzięki swej pracowitości, zaparciu w dążeniu do celu i uporowi, jaki ją cechuje. Jest niewiastą o wielkiej intuicji, ustabilizowanych przekonaniach religijnych, autorytatywnym charakterze i mocnym postanowieniu służenia społeczności. Jest tolerancyjna, skłonna uznawać racje innych. Posiada duże umiejętności przystosowania się do nowego otoczenia i innych warunków. Wiele przebywa na łonie natury. Miłość traktuje jako na wyższe uczucie.
http://strony.aster.pl/zyczenia/znaczenia-imion-zenskich.htm


Wiktoria
Imię wywodzi się od imienia rzymskiej bogini Zwycięstwa, której świątynia znajdowała się na Palatynie [łac. victoria – zwycięstwo].

święta Wiktoria z Sabiny
męczennica
wspomnienie obchodzimy 23 grudnia

O Wiktorii wiemy niewiele. Żyła w połowie III w. w Sabinie pod Rzymem. Zaręczono ją z Eugeniuszem, poganinem, lecz nic chciała go poślubić, ani też złożyć ofiary bożkom. Razem ze swoją przyjaciółką Anatolią ślubowała dozgonną czystość. Swoim wpływem zdołała pozyskać dla Chrystusa szereg dziewcząt, co też ją obciążało w oczach pogan. Wobec tego narzeczony wydał ją jako chrześcijankę i żądał dla niej kary śmierci. Po wielu cierpieniach, jakie wówczas stosowano i przewodzie sądowym skazano ją na śmierć. Wyrok, zgodnie ze zwyczajem wykonano od razu. Śmierć męczeńską poniosła prawdopodobnie za panowania Dioklecjana na początku IV wieku (inne źródła mówią że ok. 250 roku za panowania Decjusza). Dobrze udokumentowany jest wczesny kult św. Wiktorii. Przemawia to za jej historycznością. Nie była postacią legendarną. Jej imię występuje w starych martyrologiach. A więc obchodzono w liturgii jej wspomnienie. Martyrologium Rzymskie głosi jej chwałę pod datą 23 grudnia. Najstarszy jej wizerunek widnieje w jednej z mozaik z VI w. w Rawennie, w kościele świętego Apolinarego. Przeniesienie jej relikwii do Subiaco, przemawia za jej wyjątkowym kultem. Do dziś można oglądać tam grobowiec męczennicy otaczany czcią. W Polsce jej relikwie znajdują się w katedrze w Łowiczu


święta Wiktoria z Kordoby
męczennica
wspomnienie obchodzimy 17 listopada


Święta Wiktoria z Kordoby jest mało znaną świętą. Żyła w III wieku i prawdopodobnie była siostrą św. Acizjusza – razem z nim poniosła męczeńską śmierć za wiarę z panowania cesarza Dioklecjana w 304 lub 305 roku. Przekazy podają, że miało to miejsce w Kordobie w Hiszpanii.
Św. Wiktoria z Kordoby wzywana jest w modlitwie o deszcz.
W ikonografii przedstawia się ją jako młodą męczennicę, czasem razem z bratem – św. Acizjuszem. Jej atrybutem jest też różaniec albo korona z róż.
http://www.imiona.net.pl/pokaz.php?id=422&litera=W&jacy=all


Wiktoria, Victoria [łac., 'zwycięstwo'], w religii staroż. Rzymu bogini zwycięstwa; utożsamiana z gr. Nike; najstarszą świątynię W. dedykował 294 p.n.e. na Palatynie Lucjusz Postumiusz Megellus; 193 p.n.e. Marek Porcjusz Katon wzniósł w sąsiedztwie kaplicę (aedicula) W. z przydomkiem Virgo ['dziewica']; w okresie wczesnego cesarstwa święta upamiętniające rocznice dedykacji (dies natalis) obu przybytków przypadały na 1 VIII (być może jako wspomnienie zwycięstwa Augusta nad Kleopatrą 30 r. p.n.e.); 29 r. p.n.e. August wzniósł ołtarz W. w budynku senatu; dzieje tego ołtarza mogą symbolizować zmaganie się rzym. tradycji rel. z chrześcijaństwem: usunięty przez Konstancjusza II, został ponownie wprowadzony do siedziby senatu przez jego pogańskich członków; usunięty powtórnie przez Gracjana 382 p.n.e., został umieszczony tam ponownie przez Eugeniusza, a następnie przez Stylichona; wreszcie zniknął ostatecznie wraz z innymi elementami religii tradycyjnej.
Religia. Encyklopedia PWN.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.87